Енергозберігаючі технології освітлення

Люмінесцентні енергозберігаючі лампи

Їх називають першим кроком для тих, хто хоче зменшити використання електроенергії для освітлення.

Історія. Люмінесцентні лампи вперше були представлені в 1939 році на виставці у Нью-Йорку. Вони швидко стали популярними в магазинах, офісах й інших адміністративних будинках, оскільки використовували менше електроенергії, забезпечуючи необхідне освітлення. Однак, їх не часто можна було зустріти в домівках – мерехтіння, час вмикання, шум та розмір тих ламп не влаштовували господарів. У 80 роках знайшли спосіб зменшити розмір трубок й люмінесцентні лампи стали вже більш схожими до ламп розжарювання за своїм зовнішнім виглядом. Зараз же виробникам вдалося позбутися більшості недоліків, й енергозберігаючі лампи стають дедалі більш популярними, а звичайні лампи розжарювання планують заборонити у найближчі роки в багатьох країнах світу.

Принцип роботи енергозберігаючих ламп. Люмінесцентні лампи містять всередині суміш парів ртуті та інертного газу. Внаслідок електричного розряду між електродами створюється електричне поле, яке викликає виділення парами ртуті ультрафіолетового світла. Аби ультрафіолетове світло перетворювалось на видиме, на внутрішні стінки лампи наноситься люмінофор (речовина, яка активно випромінює світло при дії електромагнітного, ультрафіолетового чи іншого виду випромінювання). Більш детально розглянути будову й навіть навчитися ремонтувати енергозберігаючі лампи можна тут.

Економія електроенергії. Звичайні лампи велику частину енергії, яку використовують перетворюють на тепло, а не на світло. Сучасні високоефективні компактні люмінесцентні лампи використовують до 80% електроенергії менше, ніж лампи розжарювання. Економія електроенергії досягається завдяки більшій ефективності та більші тривалості використання. Звичайні лампи продукують 12-15 люменів (одиниця виміру світлового потоку) на Ват спожитої електроенергії, тоді як компактні люмінесцентні лампи – 50-80.

Якість світла. Одним з недоліків енергозберігаючих ламп часто називають мерехтіння. В сучасних лампах частота мерехтіння досягає 20 000 герц, тому воно не помітне для людини. Для характеристики світла також використовують індекс передачі кольорів Ra, який визначає ступінь спотворення кольору предметів. Значення індексу Ra 80-89 свідчать про гарну передачу кольорів, а 90-100 – про дуже хорошу. Ще однією характеристикою енергозберігаючих ламп є їх кольорова температура, яка визначає колір світла: 2700К – теплий білий колір, найбільш близький до світла традиційної лампи розжарювання; 4200К – денне світло, 6400К – холодне біле світло. Загалом, світло дещо відрізняється від звичного, але більшість дуже швидко звикає. Читайте уважно інформацію на упаковці та обирайте світло, при якому Ви будете відчувати себе комфортно!

Економія грошей. За розрахунками, економія коштів на одній лампі сягає близько 190 грн. та окупається менше, ніж за рік. За іншими відгуками енергоефективні лампи окупають свою вартість вже за 4 місяці.

Тривалість використання. Енергоефективні лампи слугують набагато більше за звичайні. Час роботи енергоефективної лампи досягає 10 000 – 13 000 годин, тоді як звичайної лампи розжарювання – близько 750 – 1 000 годин. Чи справді вони працюють так довго? Якісні лампи – безперечно так. Експерименти волонтерів показують, що компактна флуоресцентна лампа, що постійно ввімкнена, працює більше 10 000 годин.

На що звернути увагу? Кілька дрібниць, на які варто звернути увагу при купівлі енергозберігаючих ламп:
– Розмір ламп може бути значно більшим, ніж звичайних. Переконайтесь, що він не завеликий для Вашої люстри.
– Не всі лампи можуть використовуватися при низьких температурах (надворі, в неопалюваних приміщеннях в холодну пору року, в підвалах…).
– У більшості енергозберігаючих ламп цоколь має найпоширеніший розмір Е27, однак часто зустрічаються й лампи, зазвичай меншої потужності, із розміром цоколя Е14, який використовується у невеликих світильниках. Іноді зустрічаються компактні люмінесцентні лампи із розміром цоколя Е40.

Діодні лампи

Історія. Історія світлодіодів сягає середини 50-х років, коли було відкрито інфрачервоне випромінювання напівпровідників. Однак, тоді ще було далеко до їх використання в якості освітлювальних приладів – занадто мала яскравість. В 1993 році професор Накамура (Shuji Nakamura) представив світу перший яскравий світлодіод, базований на нітриді галію. Дуже скоро після цього вченому вдалося створити зелений та білий світлодіод. В 2001 році через суд професор Накамура отримав від компанії, в якій працював, 7 мільйонів доларів, як винагороду за використання свого винаходу. А в 2006 році – “Премію тисячоліття” від Національного технологічного агентства Фінляндії. Премія вручається за винаходи, які зробили вагомий внесок у розвиток людства (першим лауреатом був винахідник інтернету, Тімоті Джонс Бернерс Лі).
Принцип роботи. Принцип роботи оснований на ефекті електролюмінесценції: випромінюванні світла певними речовинами під дією електричного струму.
Світлодіо́д — напівпровідниковий пристрій, випромінюючий некогерентне світло при пропусканні через нього електричного струму (ефект, відомий як електролюмінесценція). Випромінюване світло традиційних світлодіодів лежить у вузькій ділянці спектру, а його колір залежать від хімічного складу використаного у світлодіоді напівпровідника. Сучасні світлодіоди можуть випромінювати на довжині хвилі від інфрачервоної до близького ультрафіолету

Економія електроенергії. Ефективність багатьох діодних ламп залежить від кольору й досягає 30 люменів на Вт. Однак вже зараз з’являються технології, які можуть забезпечити ефективність 70 люменів на Вт і вище.
Якість світла. Інколи можна почути, що діодні лампи добре використовувати всередині приміщень, однак в природних умовах втрачаються деталі предметів, їх чіткість. Це пов’язано із відмінністю спектра конкретного ліхтаря із світлодіодами та спектра денного світла, до якого так звикло людське око, зазвичай це має значення лише для мисливців, яким в дощ потрібно розгледіти жертву; діггерів, які проводять багато часу в катакомбах; любителів печерних екскурсій, фотографів й т.п.

Економія грошей. Так само, як і люмінесцентні лампи, діодні лампи економлять не лише електроенергію, але й кошти з прикладом можна познайомитися в статті Маклюк Юлії, Вічна лампа. За підрахунками автора (на прикладі освітлення рекламних щитів) економія у порівнянні з люмінесцентними становитиме близько 380 грн на рік на 1 квадратний метр вивіски.
Тривалість використання. Діодні лампи розраховані (принаймні так стверджують виробники) на 50-100 тисяч годин безперервної роботи!!! В той час, як для люмінесцентних 10 000 – 13 000, а звичайних ламп розжарювання – 750-1000 годин.
На що звернути увагу? Світлодіодні світильники можуть мати різні режими роботи: постійне освітлення та динамічне або лише постійне.
Колір світла діодних ламп залежить від напівпровідника, який використовується та домішок. Зверніть і на це увагу під час вибору.
Безпека. Світлодіодні лампи не містять парів ртуті й не піддаються механічними пошкодженням у тій мірі, як звичайні та люмінесцентні лампи. Нагадаю, що не варто лякатися ртуті, яка міститься в люмінесцентних лампах: тих максимум 4 міліграми ледь вистачить, аби покрити кульку звичайної ручки. В звичних для нас термометрах ртуті міститься до 500 міліграм! Та навіть вони є далеко не основним джерелом ртуті в навколишньому природному середовищі. Набагато більший внесок роблять електростанції, які використовують вугілля.
Інше. Особливістю й великою перевагою світлодіодів є широта їх застосування: окрім освітлення світлодіоди можуть бути використані для очищення питної води (ультрафіолетові світлодіоди), збереження цифрових даних, в інформаційних табло та моніторах, світлофорах, гірляндах, ландшафтному дизайні, в принтерах й багато чого іншого.

інформація взята з ДімТепла