Як утеплити будинок. Утеплення стін, вікон, дверей, дахів та підлоги

Перш ніж почати будувати або проектувати будівлю, необхідно подумати як зберегти в ньому тепло, яке йде виходить стіни, підлогу і дах Вашого будинку. Варто інвестувати в утеплення будинку, завдяки чому при найменших витратах вдається досягти значної економії.

Зниження до мінімуму втрати тепла через стіни будівлі дозволяє зменшити видатки на опалення і на стільки ж знизити викиди в атмосферу продуктів горіння, що дуже важливо в нинішній непростій екологічної ситуації. Якщо заздалегідь грамотно утеплити будинок, можна встановити дешевші системи опалення, оскільки буде достатньо менше потужного котла і меншої кількості радіаторів.

Ціни на енергоносії ростуть з кожним роком, і мало хто вірить уже в те, що це зростання коли-небудь припинитися. З кожним днем вичерпуються джерела енергоресурсів. Саме тому для ефективного використання енергетичних ресурсів необхідно побдати про енергозбереження, оптимальним варіантом якого є теплоізоляція або утеплення будинків.

Згідно даниих вимірювання рівня тепловтрат в будинку:

  • через неутеплені стіни йде – 50% тепла;
  • через вікна та двері – 25%;
  • через дах – 15%;
  • через підлогу і стіни підвалу – 10%.

Звідси висновок: утепливши стіни ми максимально можемо знизити тепловтрати в своєму будинку, а це більш ніж 30% можна зменшити витрати на опалення.

Як утеплити стіни

Сьогодні на ринку існують та застосовується чотири основних систем теплоізоляції стін:

    1. Теплоізоляція стін «зсередини»
    Найпростіший спосіб, який використовують під час ремонту приміщень полягає в тому, що під гіпсокартон укладають шар утеплювача (або приклеюють пінопласт і потім штукатурять). Але, на жаль, цей метод не досконалий тому порушується основний принцип теплоізоляції – утеплювач повинен знаходиться з боку холоду. У цьому методі промерзають стіни, а відповідно підвищується вологість, яка сприяє руйнуванню утеплювача, і з часом зменшує його теплоізоляційні властивості. Згодом на стінах утворюється цвіль, грибок. 

    2. Утеплювач між стінами
    З точки зору теплоізоляції цей метод кращий, ніж перший, але також не досконалий. Зовнішня частина стіни взимку постійно промерзає. До того ж даний метод утеплення стін можна використовувати тільки на етапі будівництва.

    Наступних два методи є найбільш популярними, і найбільш грамотними з точки зору теплоізоляції, тому що шар утеплювача знаходиться зовні будівлі.

    3. Пристрій навісних вентильованих фасадів (сайдинг)
    Як утеплювач розглянемо вініловий сайдинг (хоча можна використовувати аналогічні матеріали: металевий сайдинг, алюмінієві панелі, спеціальна керамічна плитка). Перевага цього методу полягає в тому, що можна утеплювати фасад як нового, так і старого будинку. Швидкий монтаж, легкий догляд за обробною панеллю, відносно невисока ціна, великий вибір кольорів та фактур сайдінга робить цей метод особливо популярним.

    4. Легкий мокрий метод (метод скріпленої ізоляції) утеплення стін
    Метод полягає в прикріплення термоізоляційног о матеріалу до поверхні стіни за допомогою клею і механічних з’єднувачів, а також створення на ньому шарів штукатурки зі скловолокна і синтетичних матеріалів. Перевага даного способу утеплення полягає в можливості довільного формування кольору і фактури фасаду, можливості утеплення укосів, легкості виконання, а також у можливості подальшого відновлення фасаду. Цей метод особливо популярний в Європі і займає 70% їхнього ринку. Будинки утеплені таким способом, забезпечують високий рівень температурного комфорту, фасади будівель набувають привабливий індивідуальний і виразний вигляд. Ще однією перевагою цієї системи є те, що її можна застосувати як для будинків, що споруджуються, так і для вже існуючих будівель.

 

Як утеплити вікна і двері

Значні втрати тепла можуть виникнути через нещільне закриття дверей і вікон. Для утеплення дверей використовують спеціальні ущільнювачі. Добре підходять для усунення щілин під вхідними дверима профілі з пластмаси зі щіткою. Для кращого кріплення ущільнювача необхідно обробити поверхню спиртом. Ущільнювач потрібно відрізати на необхідну довжину. Утеплювач клеїтся при закритих дверях так, що щітка рівномірно лежить на підлозі.

Погано ущільнені вікна можуть також вести до великої втрати тепла і повинні бути утеплені. У цьому випадку щоб утеплити вікна можна застосувати самоклеючі ущільнювальні стрічки. Вони схожі на тонку смужку поролону з одною клейкою стороною. Утеплення вікон відбувається в 3 етапи:

    1. Перш за все необхідно видалити всі старі ущільнювачі і очистити поверхню, куди буде клеїтися новий утеплювач. 

    2. Спочатку ущільнювальна стрічка наноситься на вертикальні боки вікон. При цьому потрібно звернути увагу на точне покриття краю. Захисний папір виддаляється поступово і ущільнювальна стрічка вдавлюється в паз.

    3. Ущільнювальну стрічку не можна вести через край, а потрібно на кожному краю починати клеїти новий відрізок ущільнювальної стрічки.

Порада: Щоб визначити потрібну товщину ущільнювальної стрічки, покладіть шматочок пластиліну в паз вікна. Закрийте і знову відкрийте вікно. Після цього можна визначити необхідну товщину ущільнювальної стрічки по товщині пластиліну.

В якості альтернативи ущільнювальної стрічці для утеплення вікон можна використати ущільнювачі із силіконового каучуку, який на відміну від ущільнювальної стрічки не втрачає з часом своїх властивостей.

Як утеплити дах

Через неутеплений дах втрачається близько 10% теплової енергії. Відсоток втрат залежить від типу даху. Якщо у будинку є мансарда, втрати тепла нижчі, тому що такі конструкції створюють тепловий бар’єр.

Утеплювач для покрівель повинен довго зберігати теплоізоляційні властивості, бути водостійким, не виділяти токсичних речовин і відповідати вимогам пожежної безпеки. Для утеплення скатних дахів вимоги по міцності до теплоізоляційних матеріалів не жорсткі.

Всім цим вимогам відповідають, зокрема, мати і плити з скловолокна. Вони застосовуються для утеплення скатних покрівель з різними нахилами. При плоскій покрівлі будинку теплоізоляція повинна захищати покриття від перепадів температури на вулиці, не допускаючи появи тріщин. До теплоізоляційних матеріалів в даному разі висуваються підвищені вимоги механічної міцності, зокрема – міцності на стиск і відрив шарів.

Високою механічною міцністю, низькою теплопровідністю і малою питомою вагою характеризуються плити з пінополістиролу. Цей матеріал з успіхом використовується в будь-яких конструкціях плоских покрівель для утеплення даху. Важливою його властивістю є стабільність теплоізоляційних якостей, які не залежать від впливу вологи, тому що поглинання вологи у цього матеріалу вкрай мале. Щоб уникнути конденсації вологи в утеплювачі і здуття покрівельного килима в пласкій покрівлі необхідний додатковий ізоляційний шар з поліпропілену або поліетилену.

У дахів з холодним горищем утеплюється тільки горищне перекриття: спочатку влаштовується гідроізоляція, а потім стелиться теплоізоляційний матеріал. Поверх утеплювача зазвичай роблять стяжку з цементно-піщаного розчину.

Як утеплити підлогу

Утепленню підлоги потрібно приділяти велику увагу, адже навряд чи можливий затишок у холодному приміщенні. Утеплювач підлоги, харакререзує показник теплозасвоєння поверхні. Розглянуті показники утеплювачів у даній статі регламентовані будівельними нормами відповідно до призначення приміщень. Для житлових приміщень показник теплозасвоєння не повинен перевищувати 12.

У дуба показник теплозасвоєння поверхні дорівнює 5, у сосни – 3.6, у коркового дерева – близько 0.5. Іншими словами, коркове покриття по тепловому взаємодії з людським тілом виявляється максимально сприятливим. Якщо ж шаром пробки дублюється дерев’яне покриття знизу, наприклад паркет, то його показник зменшується приблизно на 20-30 відсотків, все одно залишаючись далеко від верхньої нормативної планки. Це означає, що навіть найменші діти зможуть безтурботно бавитися на пробковомій підлозі.

Таким чином при влаштуванні перекриттів над холодними підлогами, безпосередньо по грунту, в житлових кімнатах, коридорах і прихожих, як покриття підлоги використовують дерев’яні дошки, паркет. т.д. При цьому часто робиться теплоізоляційний шар, здатний витримувати навантаження. Також і може бути застосований екструзійний (екструдований) пінополістирол.

Утеплення підлоги пінополістиролом
Давайте розглянемо спосіб утеплення підлоги за допомогою плит з пінополістиролу. Варто зауважити, що це дозволяє підвищити температуру підлоги до 18 градусів (Зазвичай при теппература під стелею 22С, на висоті 1.5 м від підлоги всього лише 20С, а температура самої підлоги тільки 10С).

Не варто забувати що існує спосіб утеплення підлог керамзитобетоном для здешевлення вартості теплоізоляції. Але давайте порівняємо ці матеріали. Розглянемо ситуацію: якщо стати босою ногою на підлогу, утеплений пінополістиролом, а потім на підлогу, утеплену керамзитобетоном, то в першому випадку ми відчуваємо тепло, а в другому – холод, незважаючи на те, що температура підлог однакова. Пояснюється це просто: підлога забирає тепло від ноги. У даному випадку організм людини реагує не на температуру навколишнього середовища, а на інтенсивність віддачі тепла його тілом. І тут основну роль грає «теплозасвоєння», про що писалося вище. А тепер факт: теплоізоляційні характеристики пінополістиролу, як утеплювача підлоги, в 25 разів кращі, ніж у керамзитобетону.

А так само важливим недоліком застосування керамзитобетону є істотне зменшення висоти приміщення, яке Ви утеплюєте. При утепленні підлоги укладається шар керамзитобетону, який в багатьох випадках є неприпустимо великим. Звичайно, можна збільшити висоту поверху, але це можливо тільки на етапі будівництва будинку і приведе до подорожчання квадратного метра житла.

Плита пінополістиролу товщиною 20 мм на підлозі замінює 350мм керамзитобетону. Тому використання мінераловатних плит, як утеплювачів підлоги, не рекомендується згідно санітарних норм.

http://how-to-do.org/yak-uteplyty-budynok/